Футуризми

На слици: Информационе технологије; Фотографија: www.accountns.com

У једном тренутку у будућности, не тако далекој, и можда, на жалост, већ на врата куцајућој, када виртуални живот анулира стварни до тоталног отуђења,  Извод из матичне књиге рођених, као нужан и довољан доказ ичијег живота, уступиће место живом бићу, па ће тако, своје физичко постојање бити потребно доказати доласком на зборно место (вероватно у некој пустињи у Невади, а свакако о личном трошку, при чему ће заузимање нумерисаног места на бесконачној бетонској писти бити крунски критеријум жудње за световним животом) где ће бити обављана прозивка присутних, док ће, сасвим супротно, Извод из књиге умрлих бити издаван (и упућиван централном информатичком погребном заводу, наравно електронски) престанком активности на профилима друштвених мрежа. Смрт неће констатовати нити лекар, нити формализовати општински евидентичар, већ централни информатички регистратор на основу утврђивања вероватних знакова престанка дигиталног живота.  

Наиме, на другој Скупштини космичког информатичког удружења, одржаној у Middle Space city-ју,  у јануару 2006. године, установљена је Силиконска декларација о утврђивању смрти, и иста дефинише пет основних критеријума смрти:

1. Дигитална скученост која се идентификује код корисника искључиво једне платформе или друштвене мреже. Сматра се најмање поузданим критеријумом смрти.

2. Дигитална укоченост која се развија после два до три сата статичности друштвеног профила а подразумева одсуство било какве активности на профилу у том интервалу.

3. Дигитално бледило које подразумева статистички значајну реткост активности на профилу са стабилном опадајућом тенденцијом.

4. Дигиталне мрље које се развијају током првих 24 часа након престанка живота а подразумевају одстуство знакова редизајнирања профила.

5. Дигитална хладноћа која се развија у првих неколико секунди након објављивања последњег садржаја на профилу а подразумева одсуство одговора на пристизање реакција посетилаца профила.

Сигурни знаци смрти нису неопходни за констатовање престанка живота.

30 thoughts on “Футуризми

  1. Dakle „ludilo“ od posta, i pravo, pa ćak i neočekivano osveženje od meni omiljenog Stanimira.
    E sad, to što sam ja mrtav još u prvoj tački deklaracije, to je moj problem. I džaba ja ovde ostavljam komentar kad je prošlo nekoliko minuta, (o sekundama da ne govorim), od objavljivanja ovog posta, (tačka 5). A taman sam po tački 4 hteo da redizajniram profil u wordporessu pa da spreman odem u tu Nevadu i ćekam Brucea Springsteena da mi odsvira „Waitin’ on a Sunny Day“.
    Stanimere, fala ti, ulepšao si mi dan. 😉
    Živ bio!
    Pozdrav!

    Свиђа се 6 people

    • Ја већ штедим за пут до Неваде. А, нешто ми се чини да ће то бити скуп (дигиталних) покојника и свих оних који никада информатички нису ни постојали. Пази сада ( у том случају), што више мртвих, утолико више стварног живота.
      ПС. Јави када кренеш.Чекам Те код праћинског уључивања на ауто-пут.
      Остај живо и здраво Пксел.

      Свиђа се 3 people

    • Ја мислим да то и јесте њен циљ – да нас остави у информатичком-дигиталном животу, јер нас тако има под непрекидним надзором у сваком тренутку наших световних живота, ма где се ми налазили. За то јој није потребна пустиња у Невади.
      Поздрав драгом Летњем игралишту!

      Свиђа се 1 person

Постави коментар