У оној мери у којој је Устав положио испит времена, у истој мери Уставни суд не сме да оклева да учини исто. У тренутку бесконачно маленом за историју времена (и планете), али толико важном за историју Србије да превазилази границе времена, Уставном суду, сасвим нетипично спрам очекиваних, уобичајених и, рекло би се, редовних послова, али сасвим оправдано, и на жалост, нужно, спрам историјског повода и међународних околности у којима се земља налази, препуштена је на разрешење хамлетовска дилема опстанка територијалне целовитости Србије. Мање је важно, у овом историјском тренутку, што коначна одлука Уставног суда аутоматски имплицира и правне репрекусије које се односе на оне који су се о Устав огрешили, ако јесу, колико је значајно уставобранитељски поступајући одбранити земљу од започетог растакања њеног територијалног интегритета. А потом, све по реду, ако буде било основа.
Елем, Уставном суду Србије, вероватно као ретко којем националном уставном суду у свету,

Манастир Високи Дечани налази се у једној удолини поред речице Дечанска Бистрица југозападно од Пећи, испод планинског масива Проклетије. Манастир Високи Дечани је задужбина краља Стефана III Дечанског и цара Душана. Градња је завршена 1335. године, а фреске су завршене око 1350. године. Манастир је посвећен Христу Пантократору и Вазнесењу Господњем – Спасовдану.
Фотографија: Плетеније словес
припала је мучна и незахвална, али племенита дужност у руке, да исходом своје нормативно – контролне надлежности отвори правни простор за моралну рехабилитацију државне политике и опоравак националног самопоштовања са једне стрене, или пак верификује и „одобри“ средство за окончање процеса еутаназије сопствене државе, са друге стране. Уставни суд, јасно је, не може бити компензација за потпуно одсуство парадокса родољубља, врхунског начела одговорне оданости сопственом Отачаству, односно јаке патриотске орјентације која је под снажном и искључивом доминацијом чистог моралног принципа, тј. принципа неподржаваног и необавезаног односом који проистиче из нормативних нужности (Устав, закон, одлука, резолуција…) и зато се од њега не може очекивати одговор који представља свеобухватно решење, какво је могло бити издејствовано да је политичка класа на власти током протеклих пет година била повинована моралном императиву, тј. парадоксу родољубља, ако већ није била у дослуху са сопственим

„Србија има заиста добру прилику да заштити своје државне и националне интересе поштујући свој Устав. То најбоље показује да је заправо судбина наше земље, пре свега Косова и Метохије, у нашим рукама“
Фотографија: izbornareforma.rs
Народом. Највише што се може очекивати јесте хируршка правна прецизност у погледу предлога Демократске странке Србије о оцени уставности уредби Владе о бриселским споразумима, посебно стога што је реч о питању од највећег државног значаја у новијој историји Србије.
Специфичну тежину овом неодложном питању даје не само ванвремена актуелност косметске истине у нашем Народу, већ и његова присност са општом националном историјом насталој на њој (косметској истини) и његово (неодложног питања) проистицање из најдубљих, темељних основа националног идентитета. Постали смо, дакле, и на жалост, потоњих дана, болно свесни чињенице да последња линија одбране јужне српске покрајине неће бити видовдански код којим је Космет оплеменио своје потомке, па можда ни дуго најављивани консезус о Косметском питању, већ један формално-правни акт, Устав, односно, једна национална институција, Уставни суд Србије.
Оваквим расплетом догађаја на безпризорно неморалној политичкој сцени Србије (част доследно аутономним изузецима), Уставни суд, и

Александар Македонски пресеца Гордијев чвор
Синтагма гордијев чвор је синоним за велики проблем који се веома лако решава.
Фотографија: tax-freedom.com
нехотећи, постаје веома значајан чинилац даље судбине Србије а његове одлуке неће одредити само будућност наше државе и нашег Народа, већ, не треба то занемарити, и дизајн даљих непочинстава креатора свуда где је његова чизма ступила, и где још није. То је управо она круцијална околност, следећа после основне, коју би Уставни суд стално требао да има на уму док се буде бавио оценом уставности Боркових бриселских договора, ако не због епилога свог професионалног ангажмана овим поводом, а оно због властите, стручне и институционалне аутономије коју не сме да доведе у питање, без обзира на карактер своје одлуке. Када већ о својој политичкој (и моралној) аутономији нису бринули они који су га (Уставни суд) својим деловањем довели у положај да управо он мора пресећи Гордијев чвор. Ако мора.
Повезани текстови: ОД УСТАВНОГ СУДА ДО КОНСЕНЗУСА
Повезани текстови: ПАРАДОКС РОДОЉУБЉА
Повезани текстови: ВИДОВДАНСКИ КОД ДОСТОЈЕВСКОГ
Повезани текстови: ВРЕМЕ КАПИТУЛАЦИЈА
Повезани текстови: ОД ПРЕДКАПИТУЛАНТСКЕ СРБИЈЕ ДО ПОСТКАПИТУЛАНТСКЕ ЕПОХЕ
Naš poslednji voz!!!
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Али, НАШ!
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Nekako se stiče utisak da ni potencijalno pozitivna odluka USS, odluka koja znači proglašavanje dogovora iz Brisela neustavnim, neće obavezati vlast da prestane sa ovakvom politikom prema Kosovu.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Поштовани,
Изнели сте драматично озбиљну зебњу. На жалост, не и неоправдану.
Срдачно,
С.Т.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
КОСОВО ЗАУВЕК.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Ovo nije prvi tekst u kojem idealisticki ocekujete patriotizam od vlasti. Iskreno me interesuje sta mislite da ce reci Ustavni sud Srbije?
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Не ради се о идеализму, већ о нади да ће проговорити уставобранитељски и језиком Народа.Једноставно, верујем, из перспективе лаика за право, да бриселски договори заиста нису у складу са Уставом.
Зато мислим да уставном суду треба дати сву подршку, односно охрабрити га да правнички педантно оцени уставност назначених договора, без доживљаја инфериорности у односу на амбиције међународне заједнице према косметском питању. А, добро нам је знано какве су њихове амбиције.
Срдачно,
С.Т.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Поштована,
Једино под условима које сте навели има некакве шансе. Али, можда ни тада недовољно извесне шансе. О томе је коментарисао већ ЈованЂ
срдачно,
С.Т.
Свиђа ми сеСвиђа ми се